BİZİ TAKİP EDİN
İLETİŞİM: 444 88 02 BİZE ULAŞIN
Top

İTÜ İle Ortak Çalışma Yapıldı

 / Bizden Haberler  / İTÜ İle Ortak Çalışma Yapıldı
11 Tem

İTÜ İle Ortak Çalışma Yapıldı

ÇİĞ KÖFTENİN BESİN DEĞERLERİNİN VE KALİTESİNİN BİLİMSEL OLARAK ÇALIŞILMASI İÇİN İTÜ İLE ORTAK BİR ÇALIŞMA YAPILDI !

Çiğ köfte, ülkemizde popüler ve yaygın tüketimi olan bir ürün olmasına rağmen, beslenme açısından günümüze değin hiç değerlendirilmemiş bir üründür. Bu anlamda, dünyayı saran geleneksel çiğ köfte lezzetimizin bilimsel olarak incelenmesi için, Çiğköfteci Ömer Usta olarak, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Gıda Mühendisliği Bölümü ile ortak bir çalışma yaptık.

Üniversitenin öğretim üyeleri ile yaptığımız karşılıklı görüşmeler sonunda alınan kararlara göre, çiğ köftemiz, duyusal (renk, tat, koku) özellikleri, içerdiği besin değerleri (yağ, kül, karbonhidrat vb.), enerji miktarı hesaplamaları, antioksidan kapasitesi ve fenolik madde miktarı açısından analiz edilmiştir. Ayrıca üretiminde kullandığımız hammaddeler esas alınarak, çiğ köftenin insanlara sağlayacağı faydalar üzerine literatür çalışması yapılmış ve değerlendirilmiştir.

Yapılan analiz ve araştırmalar neticesinde, İTÜ tarafından çiğ köftemizin kalite ve besin değerleri açısından değerlendirilmesini sağlamış ve ürünümüzün besin değerleri hakkında sayısal veriler ele etmiş bulunmaktayız. Ayrıca, Çiğköfteci Ömer Usta olarak, çiğ köftenin bilimsel olarak araştırılması ile her geçen gün daha da yaygınlaşan çiğ köfte sektöründeki farkımızı ortaya koymuş olduk.

Paylaş